• 95. oscar ödüllerini almaya aday 2022 yapımı filmler listesi şöyle:

best picture adayları:
    all quiet on the western front
    avatar: suyun yolu / avatar: the way of water
    the banshees of ınisherin
    elvis
    her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once
    fabelmanlar / the fabelmans
    tar
    top gun: maverick
    hüzün üçgeni / triangle of sadness
    women talking

best director adayları:
    martin mcdonagh (the banshees of ınisherin)
    daniel kwan, daniel scheinert (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)
    steven spielberg (fabelmanlar / the fabelmans)
    todd field (tar)
    ruben östlund (hüzün üçgeni / triangle of sadness)

best actor adayları:
    austin butler (elvis)
    colin farrell (the banshees of ınisherin)
    brendan fraser (balina / the whale)
    paul mescal (güneş sonrası / aftersun)
    bill nighy (living)

best actress adayları:
    cate blanchett (tar)
    ana de armas (blonde)
    andrea riseborough (to leslie)
    michelle williams (fabelmanlar / the fabelmans)
    michelle yeoh (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)

best supporting actor adayları:
    brendan gleeson (the banshees of ınisherin)
    brian tyree henry (causeway)
    judd hirsch (fabelmanlar / the fabelmans)
    barry keoghan (the banshees of ınisherin)
    ke huy quan (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)

best supporting actress adayları:
    angela bassett (black panther: yaşasın wakanda / black panther: wakanda forever)
    hong chau (balina / the whale)
    kerry condon (the banshees of ınisherin)
    jamie lee curtis (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)
    stephanie hsu (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)

best adapted screenplay adayları:
    glass onion: a knives out mystery
    living
    women talking

best original screenplay adayları:
    tar
    hüzün üçgeni / triangle of sadness

best animation adayları:
    guillermo del toro's pinocchio
    marcel the shell with shoes on
    çizmeli kedi: son dilek / puss in boots: the last wish
    the sea beast
    kırmızı / turning red

best international film adayları:
    argentina, 1985
    yakın / close
    ai/eo
    sessiz kız / the quiet girl

best documentation adayları:
    all that breathes
    all the beauty and the bloodshed
    fire of love
    a house made of splinters
    navalny

best cinematography adayları:
    bardo, false chronicle of a handful of truths
    elvis
    empire of light
    tar

best costume design adayları:
    babil / babylon
    black panther: yaşasın wakanda / black panther: wakanda forever
    elvis
    mrs. harris goes to paris

best editing adayları:
    elvis
    tar

best makeup and hair design adayları:
    the batman
    elvis
    balina / the whale

best music adayları:
    babil / babylon

best original song adayları:
    "applause" (tell ıt like a woman)
    "hold my hand" (top gun: maverick)
    "lift me up" (black panther: yaşasın wakanda / black panther: wakanda forever)
    "naatu naatu" (rrr)
    "this ıs a life" (her şey her yerde aynı anda / everything everywhere all at once)

best production design adayları:
    babil / babylon
    elvis

best sound adayları:
    the batman
    elvis

best visual effects adayları:
    the batman

best short film adayları:
    an ırish goodbye
    ıvalu
    le pupille
    night ride
    the red suitcase

best animated short film adayları:
    the boy, the mole, the fox, and the horse
    the flying sailor
    ıce merchants
    my year of dicks
    an ostrich told me the world ıs fake and ı think ı believe ıt

best documentary short film adayları:
    the elephant whisperers
    haulout
    how do you measure a year?
    the martha mitchell effect
    stranger at the gate

p.s: çoğu kategori ismi artık bu şekilde geçmiyor ama ben bu halini daha çok seviyorum *

• favorilerim: all quiet on the western front ve tar

top gun da beni eskilere götürdü. hüzne ve neşeye boğdu.

• adaylar hakkında kişisel notlarımı paylaşayım:

everything everywhere all at once: bu bir kurgu harikası tabi. iyi de bir senaryo. hem aksiyon hem metafor ile seyirci kitlesini büyütmüş. bence izlemezseniz film kültürünüze dair bir şeyler eksik kalır.

tar: bu filmi izlemezseniz bence bir şey kaybetmezsiniz, lydia tar ve müzik ile doğrudan ilgili değilseniz tabi. ama cate blanchett'in oyunculuğuna tapınmak için açıp izlenebilir. tahminim "best actress" ödülünü alacağı yönünde.

the banshees of inisharin: kendisi favorim olan film ve ismi bile ahenkli bu filmde karakterlerle ana hikayenin, arka planda süren bir savaşı sembolize etmesi onu derinleştiren şey ama bana göre yüzeydeki hikaye de bir o kadar ilgi çekici ve düşünmeye değer. özellikle de benzeri bir durumu kendi hayatınızda arkadaş ilişkilerinizde yaşayıp taraflardan biri siz olduysanız.

women talking: bu, listenin sjw üyesi. böyle olunca bir şeyler zorlama durabiliyor ama beni etkiledi. bütün kadınlar izlesin isterim bu filmi. bütün özgürlükçüler de izlesin isterim.

(filmleri izledikçe not düşerim.)

• the banshees of inisherin'in olabildiğince çok ödül toplamasını isterim. en iyi animasyon türünde yer alan guillermo del toro's pinocchio ise bence en iyi filme aday olabilecek kadar iyi olmuş.

• üç adaylığı olan "triangle of sadness" hakkında:
    çok güncel ve aynı zamanda zamansız, izlemesi çok çok keyifli bir film. ama ben oscarımı bu tarz bir filme vermem (lol) ve akademi de vermez.

--spoiler--
    filmin verdiği mesaj benim hayat görüşüme çok benziyor. insana dair sabahlardan akşamlara kadar tartıştığımız her konu tam da insan denen canlının doğası yüzünden aslında çözümsüzlüğe mahkumdur. insan koşullara uyum sağlamak zorunda olan, çıkarlarına göre hareket eden (dahası; etmesi gereken), çoğunluğu güç sarhoşu olmaya çok meyilli olan bir türdür. ve hayvandır, mütemadiyen de s*çar. o yüzden çok da şa'apmayın.
    --spoiler--

• avatar: the way of water: bir cameron harikası. görsel lezzet sunmak üzere yapılmış ve amacını yerine getirmiş bir film. eminim bu filmi çekmek cameron'a daha da büyük bir haz sunmuştur. fakat herkesin söylediği gibi film çokk uzun ve sıkıcı ki dört dörtlük bir filmde bu cümleyi kurmazsınız. hikaye anlatırken kırpılabilecek her yeri kırpmak gerekir; bu sebeple senaryoyu zayıf buldum.

all quiet on the western front: daha önceki uyarlamalarını görmediğim savaş filmi. ama 2022 versiyonu kesinlikle çok iyi. çok iyi sinematografi, çok iyi sound. tam da bugünlerde dünyada ne çok iyilik ve ne çok kötülüğün bir arada bulunduğunu düşünürken buna dair şeyler buldum bu filmde.
    --spoiler--
    filmin baş karakterinin yakın temasla elleriyle öldürdüğü askerin yanı başında hissettikleri, duygu değişimi çok iyi yansıtılmış ve çok etkileyiciydi.
    --spoiler--

the fabelmans: spielberg'ün en "kendi" filmi bu olsa gerek. özellikle de film yapma tutkusu olan herkes eminim farklı bir tat almıştır bu filmden. film görme tutkusu olanlar için de güzel bir seyir tabi ki. son sahnesinin son planı benim için filmin notunu yarım puan yükseltti.

• elvis: çok iyi bir sanat yönetimi, iyi bir film. film boyunca hızlı geçişlerle çok dağınık bir anlatım vardı ama bir yandan da bu dağınıklık fazla rahatsız edici değildi anlayamadığım bir biçimde. fakat ilgi çekici bir karakteri anlatan böylesine bir biyografik film çok daha iyi kotarılabilirdi zira film bittiğinde elvis'in kişiliğine, karakterine dair neredeyse hiçbir şey öğrenemedik.

guillermo del toro's pinocchio: siz hiç antimilitarist bir pinokyo izlediniz mi? guillermo del toro'nunki, hikayenin nefis bir uyarlamasıydı. çok zahmetli slowmotion kareleri aynı zamanda çok da güzel görünüyordu ve özellikle pinokyo karakterinin görsel yorumunu çok sevdim.

babylon: damien chazelle'in yedinci sanata aşk mektubu. sinefillere sunduğu armağan. "işte sinema bu yüzden var." dedirten bir film babylon. bu cümleyi genellikle tarantino filmleri izlerken kurarım; benzer bir tat aldım. best picture adayı olmaması üzücü, müzikleri çok çok güzel.

• blonde: çocukluğundan itibaren hiç kimliğini bulamamış, hiç kendisi olamamış bir kadının (kurgu) hikayesi. marilyn monroe'nun çok kasvetli hayatı ya da hayatının çok kasvetli tarafı diyebiliriz. odaklandığı taraf sebebiyle de bir insanın hayatına dair çok 'tek yönlü' bir anlatım olarak kalmış bence. filmin özellikle ilk yarısı çok arabesk. yönetmenin çıkardığı işi genel anlamda sevdim ama siyah-beyaz ve renkli sahne geçişlerine ben bir anlam veremedim.

the whale: beni her bir saniyesinde zihnimin odalarında gezdiren filmleri çok seviyorum. tek mekan filmlerini çok seviyorum. buna sanat filmi diyorlar ama the whale, kendi içinde sanatlı bir film bence. edebi bir metin gibi; o biçimde haz veren bir sanat eseri gibi. bunda tiyatro oyunu uyarlaması olmasının etkisi olabilir.
    --spoiler--
    başta kendi ağırlığını dahi taşıyamayacak kadar dev bir bedene sahip biriyle nasıl empati kuracağımı düşündüm. ama sonra hayatına giren çıkan insanlar-hikayeler bu adamın evine girip çıkmaya başladıkça görünürde birbirine çok uzak kimselerin aslında birbirlerine çok yakın olabileceklerini ya da olabilmelerinin bir 'an meselesi' olduğunu fark ettim. üstelik sonunda ağlattı şrfszler. güzel film.
    --spoiler--

aftersun: hafızanızda, yaşarken olduğundan da daha huzurlu hissettiren bir anıya yolculuk etmek gibi bir etkisi var bu filmin. kimileri için kalplerinin nasıl bir yarasına dokunduğunu anlayabiliyorum fakat benim sınırlı empati kurabildiğim bir yer orası. bu sebeple müthiş etkilenmedim, filmi overrated bulanlardanım. yine de görmeye değer.