site duyuruları

rütbe sistemi ve rozetler hakkında

merhabalar,

rütbe sisteminde yapılmasını istediğiniz değişiklikler ve rozet önerileriniz için bir başlık oluşturduk. yapacağınız katkıları hevesle beklediğimizi de bildirmek istedik.

sadece bu konuda değil, siteyle alakalı herhangi bir konudaki önerileriniz için lütfen bize yazınız. en başından beri bu sitenin yazarlarca alınan kararlarla yönetilmesi taraftarıyız.

mutlu akşamlar.

verileriniz hakkında

merhaba,

değerli yazarımız @muktesid'in #4696 numaralı girdisindeki soruları üzerine bu duyurunun gerekli olduğunu düşündük. siz de kullanıcı verilerine dair sorularınızı bu başlık üzerinden iletebilirsiniz.

"iqsözlük hakkımızda ne gibi veriler topluyor?"

istesek de göremediklerimiz: yazarların şifreleri. (bkz: enkripsiyon)

anonim olarak gördüklerimiz: ne zaman kaç kişinin online olduğu, sınav performansları, başlıkları kaç kişinin okuduğu, başlıklarda ne kadar zaman geçirildiği, hangi şehirlerden siteye ulaşım sağlandığı.

kullanıcıya bakarak incelediğimiz veriler (rozet sistemi geleceği için değerlendirdiğimiz veriler): kişinin kaç girdisi olduğu, bunların upvote-downvote oranı, bunların toplam girdiye oranı, karma puanı.

görmeyi etik bulmadığımız ve bu yüzden görmediğimiz ancak yazılımsal mimari gereği istesek görebileceğimiz veriler : mesajlarınız.

" anonim olsak da mevcut verilerimizden kim olduğumuzu öğrenebiliyor mu?"
-öğrenemiyor, öğrenmek isterse size mesaj atarak sormayı yeğleyecektir.

"iqsözlük patenti alındı mı?"
-patent bu tür bir sosyal platform için mümkün müdür bilemiyoruz. isim hakkı başvurusu yapılmış durumda.

bununla beraber, verilerin yönetimi hakkında bir fikriniz (ve/veya bunun altyapısını sağlayabilecek yazılım bilginiz varsa) lütfen yönetime bunu iletiniz. sözlük yönetimi elbette her şeyi doğru yapmaya çalışsa da bunu tek başına (teknik yetkinlikler, personel ve zaman kısıtı yüzünden) başaramaz. yalnızca şeffaflığı ve kullanıcılara karşı dürüstlüğü temin edebilirler ve bunu amaçlamaktadırlar. kullanıcılara hesap verebilirlik konusundaki önerileriniz de yöneticilerce dikkate alınacaktır, lütfen makul bulduğunuz her öneriyi bize yazınız.

her duyuruda aktarmak istediğimiz şeyi tekrar hatırlatalım. buradaki kuralları ve işleyişi kullanıcılar belirlesin istiyoruz. bu yüzden her türlü fikrinizi büyük bir hevesle incelediğimizi biliniz.

mutlu günler dileriz.

güncel duruma dair

merhaba,

geçirdiğimiz şubat ayında herkesin malumu olan büyük deprem felaketini yaşadık. yitirdiğimiz insanlarımız için duyulan tarifsiz acıyı biz de kalbimizde hissettik ve hissetmeye devam ediyoruz.

deprem öncesindeki-sonrasındaki ihmalin bir daha yaşanmamasını, başka can kayıplarına ve acılara yol açmamasını diliyoruz. umuyoruz ki afet anlarındaki ve yapılaşma yönetimindeki basiretsizlik tek bir insanımızın hayatına daha mal olmasın.

şubat ayında başlatmak istediğimiz reklam-sosyal medya kampanyalarını da bu sebeple ertelemiştik. mart itibariyle google-youtube ve sosyal medya platformlarında reklamlara başladık. elbette bunun sonuçlarını görmek için erken ancak, geri dönüşler ümit verici.

sitenin başladığı ocak ayında gerçekleşen 100.000 ziyaret sayısı şubat ayında 250.000'e çıktı. bu, sözlüğümüzü türkiye'nin en çok ziyaret edilen 9519'uncu sitesi yapıyor. 2 ayda gelinen yerin, muadil sitelerden fersah fersah ileride olduğunu görüyor ve ulaşabildiğimiz kitlenin entelektüel çabaya gösterdiği ilgiyi umutla kutluyoruz.

şubat ayında 241 yazar adayı teste girdi ve bunların 89 tanesi testi geçerek yazar olabildi. bu, toplam yazar sayımızı 224 yapmaktadır.

bu verilerden şunu anlıyoruz; aktif olarak siteye giriş yapan yazarlar, girdi üretip katkıda bulundukları nispette okunuyor ve ziyaretçilerce değerlendiriliyor. bir küçük örnek olarak; instagram'da reklamı yapılan bir grup girdinin aldığı beğeni sayısının iki katı kadar kaydedilmesini verebiliriz. kaliteli arz, kendi talebini yaratıyor görünmektedir.

tespit ettiğimiz iki de problem(?) var; bunların ilki: yazar olabilmiş kullanıcılar kolayca ve sıklıkla girdi oluşturmuyor ve başlık açmıyorlar. bunun sebebini, sözlüğün asıl amacına uygun ilerlemesi olarak görüyoruz. yani; fishermansfriend'in "ekşi ile denge oluşturmak" başlığında belirttiği üzre, iqsözlük yazarları herhangi bir konuda herhangi bir şey söylemekten ziyade "üzerine düşünülmüş" şeyleri paylaşmayı ve okumayı yeğliyorlar.

bunun doğal sonucu şu olacaktır; başlıklarda az girdi olmasına rağmen, başlığa uğrayanlar üzerine düşünülmüş-kaynaklandırılmış yani, ciddiye alınmış metinlerle karşılaşacaklar. uzun vadede bu durumun sözlüğe ve yazarlarına büyük fayda sağlayacağını tahmin ediyoruz.

ikinci problem ise şu; sözlüğün eğlenceli tarafı yeterince öne çıkarılamadı. yazarlar, hayta başlıklarda "ciddi" imajını riske atmaya yanaşmamakta. bu durumun süreç içerisinde kendiliğinden aşılacağı kanaatindeyiz.

son olarak yazarları için de bir gelir modeli olarak tasarladığımız sözlüğün, bu pozitif meyille yükselmeye ve itibar görmeye devam ederse, 2023 sonuna gelmeden yazarlarıyla gelir paylaşabilecek seviyeye gelebileceğini tahmin ediyoruz.

türkiye'de, doğru soruları sorup gerçek yanıtları arayanların, yaratımlarının maddi karşılığını görebildikleri "mekanı" olmak temel hedeflerimizden biridir.

siteye emek veren, yazan, çizen, paylaşan bütün yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

ilerleyen günlerde "rastgele" sekmesinin, favori bildiriminin ve kolaylaştırıcı düzenlemelerin yer aldığı "betadan çıkış"ın da sizleri mutlu edeceğini umuyoruz. lütfen bizimle, sorun ve önerilerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

mutlu günler dileriz.

önerilerinize dair

merhaba, ikinci ayın sonuna yaklaşıyoruz.

özel mesajlar ve başlıklara yazarak öneri ve eleştirilerini ileten yazarlara müteşekkiriz. sözlüğün asıl sahibi olan yazarların görüşleri ve yönlendirmesiyle gelişip büyümenin, sözlüğe asıl renklerini kazandıracağını düşünüyoruz.

açılan tartışma başlığında fikirlerinizi belirtmenizi rica ederiz.

mutlu günler.

hata giderme ve işleyiş hakkında

merhabalar,

sözlükteki hataların çözümleri için arka planda çalışmaya devam ediyoruz.

neşe kaçıran birkaç hatayı çözüme ulaştırdık. yine de herhangi bir hatayla karşılaşırsanız bize bildirirseniz elimizden geleni yaparız.

yakın zamanda başlatacağımız reklam kampanyası ile çok sayıda yazar ve kullanıcının da sözlüğü kullanacağını düşünüyoruz. bu süreçten önce eklenmesini istediğiniz özellikleri de bize iletmeniz ilk nesil yazarların sözlükteki dahlini arttıracak ve bizi de mutlu edecektir.

bunlarla beraber, yazarların da sözlükle alakalı konularda daha fazla söz sahibi olabilmesi amacıyla zaman zaman anketler yaparak fikrinizi almaya ve uygulamaya çalışacağız. bunun için, senato duyurularını takip etmeniz önerilir.

mutlu günler dileriz.

eklenmesini istediğiniz şeyler hakkında

çok beklemediğimiz ve bizi sevindiren bir ilgi görüyor sözlüğümüz. 3 günde, testi geçemeyen ve yazar olsa da yazmayan birçok kullanıcı edindik.

ancak işleyiş, format ve fonksiyonlar hakkında karar verecek olan elbette kullanıcılar olmalı. bu yüzden lütfen istediğiniz ve istemediğiniz her şeyi bizimle paylaşın.

mutlu akşamlar.

hatalar ve işleyiş hakkında

merhaba,

sözlük beta versiyonda olduğundan çeşitli sorunları hâla gidermeye çalışıyoruz.

hata aldığınızda 10-15 sn. sonra sayfayı yenilerseniz hatanın kaybolacağını umuyoruz, hatanın devamı halinde bize iqsozluk@gmail.com adresinden veya iletişim formunu görebiliyorsanız bu fonksiyonu kullanarak ulaşabilirsiniz.

testi belirlenen süre içerisinde geçememesine rağmen testin etrafından dolanarak yazar olabilenleri ayrıca kutluyoruz. bu yazarlar bize sistemdeki açıkları bulmak konusunda yardımcı oluyorlar. var olsunlar.

aklınıza eklenmesini veya değiştirilmesini istediğiniz şeyler geldiğinde lütfen iletişim formu yoluyla bize yazın. 2. nesil yazarların alımları ve teste dair her şey hakkında karar verecek olan -çoğu davetiye ile gelen- 1. nesil yazarlar olsun istiyoruz. doğrudan katılımı teşvik edebilmek ve ortak kararlar alabilmek adına şimdilik aklımıza senato duyuruları aracılığıyla oylamalar yapmak geliyor. bunu teşvik edecek herhangi bir öneriniz varsa lütfen bunu paylaşın.

mutlu akşamlar.

server bakımı

gösterilen rağbet için herkese teşekkürler.

daha hızlı ve sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla bu gece 00:30 - 06:30 arası server değişikliği sebebiyle kısmen veya tamamen siteye ulaşım kısıtı yaşanacak.

mutlu akşamlar dileriz.