• herkesin şaşkınlıkla izlediği sonuçları veren yerel seçimler. durup durup kastamonu'nun kırmızısına bakıyorum.

diğer yandan yrp'nin aldığı oy oranı beni tedirgin etti. genel seçimlerde akp seçmeninin bu yöne kayması korkunç olurdu…

ama chp'nin çok uzun zamanlar sonra ülkedeki birinci parti olması, kazanılan onca il-ilçe, üsküdar'da sinem dedetaş'ın, batman'da hizbullahçılara karşı gülistan sönük'ün farkla zaferi, akbelen ormanları için savaş veren nejla ışık'ın muhtarlığı, beyoğlu'ya şöyle bir başkanın seçilmesi için sevinmekte hiçbir sakınca görmüyorum.

• ümitsizlikten, boş vermişlikten yahut 2023'ün yorgunluğundan çoğu kimsenin ihtimam göstermediği, gündemine almadığı, belki sandığa bile gitmediği seçimlerdir.
    geçse de şu yakın plan erkek fotoğraflarını sokaklardan kaldırsalar, dediğim.

• chp'nin '77'den sonra ilk defa türkiye çapında birinci parti olarak çıktığı seçim. türkiye için yeni bir düzenin başlangıcını temsil edeceğine inanmak istiyoruz.

hem kim bilir belki de türkiye'nin başarması gereken şey tam olarak budur, kemalizmin halkın teveccühünü alarak demokratik yollarla iktidara gelmesi. belki de tamamen batı medeniyetine geçişin tek gerçek yolu budur.