• konuşmayı başından sonuna kadar dinledim, haklı ya da haksız, akşener de öfkesine yenik düşebilen bir kadın.

konuşmanın ruhu yüksekti, salonda defalarca ayakta alkışlandı, önce kendi partisine sonra da diğerlerine yüklendi. hakikaten hem hesap verdi hem hesap sordu. partinin de iplerini sert bir şekilde ele aldı bu konuşma ve kurultay sonucuyla.

fakat hesabında bence hala hatalar var. öncelikle istanbul'un hdp sayesinde kazanıldığı algısına çok bozulmuş. haklıdır, iyip oyları olmasa da kazanılamazdı ancak belediyede iyip kendi başına kazanabilecek miydi? eğer aday çıkarsa seçimi erdoğan'a hediye etmiş olacaktı, aday çıkarmayıp akp adayına bassaydı mhp'den ne farkı var denecekti? türkiye'nin siyasi ikliminin sıkışıklığı iyi partiyi ittifaka mecbur bıraktı. istanbul ve ankara seçimlerinde "ben zaten türkiye'li değilim, adayımı çıkarır işime bakarım" diyebilme hakkına sahip hdp, chp'nin zamanında yaptığı baraj katkısı hasebiyle istanbul ve ankara'da chp-iyip ittifakının kazanmasını sağladı, yetmedi, altılı masa zan altında kalmasın diye cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayıp chp ile çalıştı. hdp'nin türkiyelileşme dışında bir siyeseti yok zannediyorsa akşener, yanılıyor. hpd de kendi içi dinamikleri ile çatışarak aslında kürt sekülerleşmesini taşıyor. bu bağlamda evet, istanbul'da ankara'da hdp sayesinde kazanılmıştır. şimdi yerel seçimde hdp kendi adayını çıkaracak, iyip kendi adayını çıkaracak ve seçimi açık ara farkla akp kazanacak.

gelelim ikinci meseleye, akşener'in partisinin bir davası yok. üstelik partisi içinde muhammed bahadırhan dinçaslan gibi teori yazan genç ve kalibreli adamlar varken. bugünkü konuşmasında yine türk-islamcılık aldı başını gitti. türk islamcı parti zaten var meral hanım, iki tane türk islamcı partinin anlamı nedir? sekülerlik vurgusu yok üstüne karakoç'tan şiirler var. akşener içi boş bir merkez sağ partisi olmaya çalışacaksa adım adım tüm tabanını zafer ile mhp arasında kaybedecek gibi görünüyor.

bir diğer mesele parti için koltuk dağılımı. üyelerini bir türlü memnun edemediğinden uzun uzun dert yandı sayın akşener. 6 senedir neyle uğraşıyorsunuz o halde diye sormazlar mı adama? şımarıklık bitti artık dedi akşener, 6 senedir neden partide şımarıklığa izin veriyordunuz ki? üstelik net bir çıkıştan da bahsetmedi akşener, almış eline bir torba "ne yapayım kurayla mı seçeyim?" 2017 tarihinde kurulmuş bir parti olarak hala kendi içinizde seçimlerin nasıl yapılacağını belirleyecek oturmuş bir sistem geliştiremediyse sayın akşener, gerçekten liyakatli bir siyasetçi olarak sayılabilir mi?

son mesele kürt meselesi. bu seçimde de açıkça görülmektedir ki kürtler blok halinde oy kullanıyorlar. kürtlerle arasına gittikçe daha sert bariyerler çekmeye çalışan akşener güneydoğu'da hangi tabanına dayanmaktadır. bir sonraki seçimde nasıl olacak da hdp saflarında sıkışmış kürt seçmenin oylarına talip olacaktır? iyi parti kendi düşünce dünyası içinde bu kadar çok türk-islam diye bağırırken şırnak'ta hangi desteği alarak bir türkiye partisi haline gelecektir? akp karşısında olması mecburi bir sonraki koalisyonda hangi yüzle kürt seçmenden oy isteyecektir? ya da zafer partisi gibi dışlayıcı bir şekilde mi politika yapacaktır? akşener'in samimi öfkesi bence kendisinin ahlaki temizliğini göstermekle birlikte genel strateji inşasında önünde bir engel teşkil etmektedir.

netice olarak akşener öfkesini kusmuş, salondaki partilileri biraz sindirerek, biraz tehdit ederek biraz cesaretlendirerek kurultaydan ezici çoğunlukla parti lideri olarak çıkmıştır. eğer bu saatten sonra kendisinin gerçek bir planı olduğunu doğru bir şekilde anlatmazsa bir sonraki seçime kadar partisinin tamamen ortadan kalkması muhtemel görünmektedir. yok eğer kendi sistemini, teorisini, kadrosunu ortaya koyarak 5 sene boyunca çalışır, hem chp, hem akp, hem hdp tabanından oyların akabildiği bir parti haline gelirse türk siyasi hayatının yeni merkez partisi olması da muhtemeldir. ancak ben karamsar taraftayım.