• özgürlük araştırmaları derneği

mustafa erdoğan 20 şubat tarihinde yayımlanan deprem düşünceleri: dayanışma, güven ve moral otorite başlıklı yazısında hükümetin kutuplaştırıcı zihniyetinin deprem felaketinde nasıl sorunlar yarattığına değiniyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hür kirpi

batuhan yılmaz 25 şubat tarihinde yayımlanan devletin müdahalesizliğine bir eleştiri başlıklı yazısında etik ilkelerden haberdar özgürlükçülerin de varlığını bize hatırlatarak içimizi rahatlatıyor ve yazısını "unutmayın: devlet bir vampir gibi kendini yaşatmak için bizden vergi aldıkça bu parayı bizi yaşatmak için geri vermekle yükümlüdür. mantık ve sağlıkla kalın. " ile bitiriyor. ellerine, aklına sağlık diyoruz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3h hareketi

bu hafta 3h hareketi'nde muhteşem bir yazı çıktı. uzun süredir sessiz olan blog sayfasında serkan can 20 şubat tarihinde deprem felaketinin tek sorumlusu erdoğan mı? başlıklı bir yazı yayımlamış. beni kahkahalara boğmuştur, sizin de geniş bir zamanınızda okumanızı muhakkak öneririm.

karar gazetesi

halil turhanlı 24 şubat tarihli lionel trilling ve ahlaki gerçekçilik başlıklı yazısında döneminin büyük edebiyat eleştirmeni hakkında doyurucu bilgiler veriyor ve onu türk kamuoyuna tanıtıyor. ben de kendisinden öğrenmiş bulundum. özellikle liberal ımagination (liberal düş gücü) adlı kitabını mutlaka kitaplıklarımızda tutmamız gerektiğini düşündüm okurken. sizlere de öneriyorum.

kerim rota 23 şubat tarihli boş vere vere başlıklı yazısında hükümetin deprem karşısındaki hazırlıksızlığını eleştiriyor.

hür fikirler

mahmut özdemirkol 23 şubat tarihli diyanetin kitap yasaklatma talebi ve hakimin oluru başlıklı yazısında diyanetin kitap yasaklatmasını onaylayan hakimin verdiğin kararın açıkça ifade hürriyetini zedelediğini belirtiyor. biz de diyanete, sahip oldukları bu kafanın hristiyanlarca denendiğini (bkz: index librorum prohibitorum) ancak işe yaramadığını hatırlatıyoruz.

mises enstitüsü

bu hafta yine çalışkanlığı göz dolduran ve bizleri de cesaretlendiren fırat kaan taşkın, ryan mcmaken'e ait düşman özel sektör olduğunda başlıklı yazıyı çevirmiş. yazıda alphabet ve meta başta olmak üzere teknoloji şirketlerinin nasıl "sömürücü sınıf" olan bürokrasi ile birlikte çalıştıkları anlatılıyor ve eleştiriliyor. özellikle teknoliberteryenizm yanlılarının mutlaka dikkatle okuması gereken bir yazı.

enstitüde serkan kiremit'e ait 1 eylül 2012 tarihli liberal ilkeler adına evet ve hayır başlıklı yazı yayımlanmış. 12 eylül 2012 referandumuna neden hayır denilmesi gerektiğini liberal ilkelere dayanarak açıkça izah etmiş ve dönemde pek sesi duyulmamasına rağmen hakiki liberal seslerin varlığını ve bu ilkelerin yolunda uzun süredir mücadele edenlerin varlığını göstermiş bir yazı olmuş. mutlaka okunması ve liberal değerlere ilgi duyanlar tarafından sahiplenilmesi gereken bir metin.

enstitünün paylaşmak istediğimiz son yazısı ise gökhan kara'ya ait devletçi felsefenin insan çıkmazı başlıklı yazı. yazıda devletçi felsefe derinlikli bir şekilde ele alınıyor ve eleştiriliyor. orijinal ve özellikle türkiye'de ihtiyaç duyulan bir metin. gökhan kara'yı tebrik ediyoruz.